Below find list of all winning candidates of recently held Karnataka Assembly Election 2013. This list will be updated as new Results will become available. All declared results can be found below and refresh this page for any new update.
Constituency Name of Winning Candidate (Party) Winning margin
Afzalpur MALIKAYYA VENKAYYA GUTTEDAR (Congress) won by 5238 votes
Aland BHOJARAJ RAMCHANDRA (KJP) won by 17114 votes
Anekal SHIVANNA B. (Congress) won by 40182
Arabhavi BALACHANDRA LAXMANRAO JARKIHOLI (BJP) won by 75221 votes
Arkalgud MANJU A (Congress) won by 8794 votes
Arsikere K.M.SHIVALINGE GOWDA (JDS) won by 29631 votes
Athani LAXMAN SANGAPPA SAVADI (BJP) won by 23771 votes
Aurad PRABHU B. CHAVAN (BJP) won by 23191 votes
B.t.m layout RAMALINGAREDDY (Congress) won by 49048 votes
Babaleshwar M.B.PATIL (Congress) won by 4355 votes
Badami CHIMMANAKATTI BALAPPA BHIMAPPA (Congress) won by 15113 votes
Bagalkot METI HULLAPPA YAMANAPPA (Congress) won by 2900 votes
Bagepalli S.N SUBBAREDDY(CHINNAKAYALAPALLI) (IND) won by 30755 votes
Bailhongal VISHWANATH I PATIL (KJP) won by 3621 votes
Bangalore South M. KRISHNAPPA (BJP) won by 30162 votes
Bangarapet S.N.NARAYANASWAMY.K.M (Congress) won by 28377 votes
Bantval B.RAMANATHA RAI (Congress) won by 17850 votes
Basavakalyan MALLIKARJUN SIDRAMAPPA KHUBA (JDS) won by 15893 votes
Basavana Bagevadi SHIVANAND S PATIL (Congress) won by 19676 votes
Basavanagudi RAVI SUBRAMANYA.L.A. (BJP) won by 19720 votes
Belgaum Dakshin SAMBHAJI LAKSHMAN PATIL (Ind) won by 6310 votes
Belgaum Rural SANJAY B PATIL (BJP) won by 1335 votes
Belgaum Uttar FAIROZ NURUDDIN SAITH (Congress) won by 18210 votes
Bellary B. SREERAMULU (BSRCP) won by 33294 votes
Bellary City ANIL LAD (Congress) won by 18200 votes
Belthangady K. VASANTHA BANGERA (Congress) won by 15741 votes
Belur Y.N RUDRESHA GOWDA (Congress) won by 7529 votes
Bhadravati APPAJI. M.J (JDS) won by 44099 votes
Bhalki ESHWARA S/O BHIMANNA KHANDRE (Congress) won by 9669 votes
Bhatkal MANKALA SUBBA VAIDYA (Ind) won by 9884 votes
Bidar GURUPADAPPA NAGAMARPALLI (KJP) won by 2571 votes
Bidar South ASHOK KHENY (KMP) won by 15788 votes
Bijapur City MAKBUL S BAGAWAN (congress) won by 9380 votes
Bilgi J . T. PATIL (Congress) won by 11238 votes
Bommanahalli SATHISH REDDY.M (BJP) won by 25852 votes
Byadgi BASAVARAJ NEELAPPA SHIVANNANAVAR (Congress) won by 13359 votes
Byatarayanapura KRISHNA BYRE GOWDA (Congress) won by 32400 votes
Byndoor K.GOPALA POOJARY (Congress) won by 31149 votes
C.V. Raman Nagar S. RAGHU (BJP) won by 8462 votes
Challakere T RAGHUMURTHY (Congress) won by 23123 votes
Chamaraja VASU (Congress) won by 12915
Chamarajanagar C.PUTTARANGASHETTY (Congress) won by 11196 votes
Chamrajpet B.Z.ZAMEER AHMED KHAN (JDS) won by 30162 votes
Chamundeshwari G.T. DEVE GOWDA (JDS) won by 7103 votes
Channagiri VADNAL RAJANNA (Congress) won by 1773 votes
Channapatna C P YOGESHWARA (SP) won by 6464 votes
Chickpet R.V. DEVRAJ (Congress) won by 13059 votes
Chikkaballapur DR. K SUDHAKAR (Congress) won by 15048 votes
Chikkodi-Sadalga PRAKASH BABANNA HUKKERI (Congress) won by 76588 votes
Chikmagalur C T RAVI (BJP) won by 10988 votes
Chiknayakanhalli C.B.SURESHBABU (JDS) won by 11139 votes
Chincholi DR UMESH G JADAV (Congress) won by 26060 votes
Chintamani J.K.KRISHNAREDDY (JDS) won by 1773 votes
Chitradurga G.H.THIPPAREDDY (BJP) won by 26718 votes
Chittapur PRIYANK KHARGE (Congress) won by 31191 votes
Dasarahalli S MUNIRAJU (BJP) won by 10828 votes
Davanagere North S S MALLIKARJUNA (Congress) won by 57280 votes
Davanagere South SHAMANUR SHIVASHANKARAPPA (Congress) won by 40158 votes
Devadurga A. VENKATESH NAIK (congress) won by 3700 votes
Devanahalli PILLA MUNISHAMAPPA (JDS) won by 1942 votes
Devar Hippargi AMINAPPAGOUDA SANGANAGOUDA PATIL (Congress) won by 8096 votes
Dharwad VINAY KULKARNI (Congress) won by 18320 votes
Doddaballapur T.VENKATARAMANAIAH (Congess) won by 1447 votes
Gadag H K PATIL (Congress) won by 33727 votes
Gandhi Nagar DINESH GUNDU RAO (Congress) won by 22607 votes
Gangawati IQBAL ANSARI (JDS) won by 29789 votes
Gauribidanur N H SHIVASHANKARA REDDY (Congress) won by 5773 votes
Gokak JARKIHOLI RAMESH LAXMANRAO (Congress) won by 28005 votes
Govindraj Nagar PRIYAKRISHNA (Congress) won by 42460 votes
Gubbi S R SHRINIVAS (VASU) (JDS) won by 7244 votes
Hadagalli P.T.PARAMESHWARANAIK (Congress) won by 40810 votes
Haliyal DESHPANDE. R. V. (Congress) won by 5939 votes
Hangal MANOHAR H. TAHASHILDAR (Congress) won by 5686 votes
Haveri RUDRAPPA MANAPPA LAMANI (Congress) won by 30208 votes
Heggadadevankote CHIKKAMADU S (JDS) won by 12498 votes
Hirekerur U. B. BANAKAR (KJP) won by 2606 votes
Honnali D. G SHANTANA GOWDA (Congress) won by 18738 votes
Hukkeri UMESH VISHWANATH KATTI (BJP) won by 57326 votes
Indi YASHAVANTARAYAGOUDA VITTALAGOUDA PATIL (Congress) won by 33302 votes
Jagalur H.P.RAJESH (Congress) won by 36890 votes
Jamkhandi SIDDU B. NYAMAGOUDA (Congress) won by 21152 votes
Kadur Y.S.V.DATTA (JDS) won by 42433 votes
Kagwad BHARAMGOUD ALAGOUD KAGE (BJP) won by 2887 votes
Kampli T.H. SURESH BABU (BSRCP) won by 34396 votes
Kapu VINAY KUMAR SORAKE (Congress) won by 1855 votes
Karkal V.SUNILL KUMAR (BJP) won by 4254 votes
Karwar SANTEESH SAIL KRISHNA (IND) won by 35880 votes
Kittur INAMADAR DANAPPAGOUDA BASANAGOUDA (Congress) won by 18290 votes
Constituency Name of Winning Candidate (Party) Winning margin
Afzalpur MALIKAYYA VENKAYYA GUTTEDAR (Congress) won by 5238 votes
Aland BHOJARAJ RAMCHANDRA (KJP) won by 17114 votes
Anekal SHIVANNA B. (Congress) won by 40182
Arabhavi BALACHANDRA LAXMANRAO JARKIHOLI (BJP) won by 75221 votes
Arkalgud MANJU A (Congress) won by 8794 votes
Arsikere K.M.SHIVALINGE GOWDA (JDS) won by 29631 votes
Athani LAXMAN SANGAPPA SAVADI (BJP) won by 23771 votes
Aurad PRABHU B. CHAVAN (BJP) won by 23191 votes
B.t.m layout RAMALINGAREDDY (Congress) won by 49048 votes
Babaleshwar M.B.PATIL (Congress) won by 4355 votes
Badami CHIMMANAKATTI BALAPPA BHIMAPPA (Congress) won by 15113 votes
Bagalkot METI HULLAPPA YAMANAPPA (Congress) won by 2900 votes
Bagepalli S.N SUBBAREDDY(CHINNAKAYALAPALLI) (IND) won by 30755 votes
Bailhongal VISHWANATH I PATIL (KJP) won by 3621 votes
Bangalore South M. KRISHNAPPA (BJP) won by 30162 votes
Bangarapet S.N.NARAYANASWAMY.K.M (Congress) won by 28377 votes
Bantval B.RAMANATHA RAI (Congress) won by 17850 votes
Basavakalyan MALLIKARJUN SIDRAMAPPA KHUBA (JDS) won by 15893 votes
Basavana Bagevadi SHIVANAND S PATIL (Congress) won by 19676 votes
Basavanagudi RAVI SUBRAMANYA.L.A. (BJP) won by 19720 votes
Belgaum Dakshin SAMBHAJI LAKSHMAN PATIL (Ind) won by 6310 votes
Belgaum Rural SANJAY B PATIL (BJP) won by 1335 votes
Belgaum Uttar FAIROZ NURUDDIN SAITH (Congress) won by 18210 votes
Bellary B. SREERAMULU (BSRCP) won by 33294 votes
Bellary City ANIL LAD (Congress) won by 18200 votes
Belthangady K. VASANTHA BANGERA (Congress) won by 15741 votes
Belur Y.N RUDRESHA GOWDA (Congress) won by 7529 votes
Bhadravati APPAJI. M.J (JDS) won by 44099 votes
Bhalki ESHWARA S/O BHIMANNA KHANDRE (Congress) won by 9669 votes
Bhatkal MANKALA SUBBA VAIDYA (Ind) won by 9884 votes
Bidar GURUPADAPPA NAGAMARPALLI (KJP) won by 2571 votes
Bidar South ASHOK KHENY (KMP) won by 15788 votes
Bijapur City MAKBUL S BAGAWAN (congress) won by 9380 votes
Bilgi J . T. PATIL (Congress) won by 11238 votes
Bommanahalli SATHISH REDDY.M (BJP) won by 25852 votes
Byadgi BASAVARAJ NEELAPPA SHIVANNANAVAR (Congress) won by 13359 votes
Byatarayanapura KRISHNA BYRE GOWDA (Congress) won by 32400 votes
Byndoor K.GOPALA POOJARY (Congress) won by 31149 votes
C.V. Raman Nagar S. RAGHU (BJP) won by 8462 votes
Challakere T RAGHUMURTHY (Congress) won by 23123 votes
Chamaraja VASU (Congress) won by 12915
Chamarajanagar C.PUTTARANGASHETTY (Congress) won by 11196 votes
Chamrajpet B.Z.ZAMEER AHMED KHAN (JDS) won by 30162 votes
Chamundeshwari G.T. DEVE GOWDA (JDS) won by 7103 votes
Channagiri VADNAL RAJANNA (Congress) won by 1773 votes
Channapatna C P YOGESHWARA (SP) won by 6464 votes
Chickpet R.V. DEVRAJ (Congress) won by 13059 votes
Chikkaballapur DR. K SUDHAKAR (Congress) won by 15048 votes
Chikkodi-Sadalga PRAKASH BABANNA HUKKERI (Congress) won by 76588 votes
Chikmagalur C T RAVI (BJP) won by 10988 votes
Chiknayakanhalli C.B.SURESHBABU (JDS) won by 11139 votes
Chincholi DR UMESH G JADAV (Congress) won by 26060 votes
Chintamani J.K.KRISHNAREDDY (JDS) won by 1773 votes
Chitradurga G.H.THIPPAREDDY (BJP) won by 26718 votes
Chittapur PRIYANK KHARGE (Congress) won by 31191 votes
Dasarahalli S MUNIRAJU (BJP) won by 10828 votes
Davanagere North S S MALLIKARJUNA (Congress) won by 57280 votes
Davanagere South SHAMANUR SHIVASHANKARAPPA (Congress) won by 40158 votes
Devadurga A. VENKATESH NAIK (congress) won by 3700 votes
Devanahalli PILLA MUNISHAMAPPA (JDS) won by 1942 votes
Devar Hippargi AMINAPPAGOUDA SANGANAGOUDA PATIL (Congress) won by 8096 votes
Dharwad VINAY KULKARNI (Congress) won by 18320 votes
Doddaballapur T.VENKATARAMANAIAH (Congess) won by 1447 votes
Gadag H K PATIL (Congress) won by 33727 votes
Gandhi Nagar DINESH GUNDU RAO (Congress) won by 22607 votes
Gangawati IQBAL ANSARI (JDS) won by 29789 votes
Gauribidanur N H SHIVASHANKARA REDDY (Congress) won by 5773 votes
Gokak JARKIHOLI RAMESH LAXMANRAO (Congress) won by 28005 votes
Govindraj Nagar PRIYAKRISHNA (Congress) won by 42460 votes
Gubbi S R SHRINIVAS (VASU) (JDS) won by 7244 votes
Hadagalli P.T.PARAMESHWARANAIK (Congress) won by 40810 votes
Haliyal DESHPANDE. R. V. (Congress) won by 5939 votes
Hangal MANOHAR H. TAHASHILDAR (Congress) won by 5686 votes
Haveri RUDRAPPA MANAPPA LAMANI (Congress) won by 30208 votes
Heggadadevankote CHIKKAMADU S (JDS) won by 12498 votes
Hirekerur U. B. BANAKAR (KJP) won by 2606 votes
Honnali D. G SHANTANA GOWDA (Congress) won by 18738 votes
Hukkeri UMESH VISHWANATH KATTI (BJP) won by 57326 votes
Indi YASHAVANTARAYAGOUDA VITTALAGOUDA PATIL (Congress) won by 33302 votes
Jagalur H.P.RAJESH (Congress) won by 36890 votes
Jamkhandi SIDDU B. NYAMAGOUDA (Congress) won by 21152 votes
Kadur Y.S.V.DATTA (JDS) won by 42433 votes
Kagwad BHARAMGOUD ALAGOUD KAGE (BJP) won by 2887 votes
Kampli T.H. SURESH BABU (BSRCP) won by 34396 votes
Kapu VINAY KUMAR SORAKE (Congress) won by 1855 votes
Karkal V.SUNILL KUMAR (BJP) won by 4254 votes
Karwar SANTEESH SAIL KRISHNA (IND) won by 35880 votes
Kittur INAMADAR DANAPPAGOUDA BASANAGOUDA (Congress) won by 18290 votes