Below find list of all winning candidates in Himachal Pradesh Assembly Election 2012 Constituency Wise. This list will be updated as soon as results will become available.
Results Available Below
Constituency Winning Candidates Margin of Win Second Candidate
1 Anni KHUB RAM (INC) Won by 1662 from KISHORI LAL (BJP)
2 Arki GOVIND RAM SHARMA (BJP) Won by 2075 from SANJAY (INC)
3 Baijnath KISHORI LAL (INC) WON by 6652 from MULKH RAJ (BJP)
4 Balh PRAKASH CHAUDHARY (INC) won by 3116 from INDER SINGH (BJP)
5 Banjar KARAN SINGH (INC) Won by 9292 from KHIMI RAM (BJP)
6 Barsar INDER DUTT LAKHANPAL (INC) Won by 2658 from BALDEV SHARMA (BJP)
7 Bharmour THAKUR SINGH BHARMOURI (INC) WOn by 3467 From JIA LAL (BJP)
8 Bhattiyat BIKRAM SINGH JARYAL (BJP) Ahead by 111 from KULDEEP SINGH PATHANIA (INC)
9 Bhoranj ISHWAR DASS DHIMAN (BJP) Won by 10415 from RAMESH CHAND (INC)
10 Bilaspur BUMBER THAKUR (INC) Won by 5141 from SURESH CHANDEL (BJP)
11 Chamba B. K. CHAUHAN (BJP) Won by 1934 from PAWAN NAYYAR (INC)
12 Chintpurni KULDIP KUMAR (INC) Won by 438 from BALBIR SINGH (BJP)
13 Chopal BALBIR SINGH VERMA (IND) Won by 674 from DR SUBHASH CHAND MANGLATE (INC)
14 Churah HANS RAJ (BJP) Won by 2211 from SURINDER BHARDWAJ (INC)
15 Dalhousie ASHA KUMARI (INC) Won by 7365 From Renu (BJP)
16 Darang KAUL SINGH (INC) Won by 2232 from JAWAHAR LAL (BJP)
17 Dehra RAVINDER SINGH (BJP) Won by 15293 from YOG RAJ (IND)
18 Dharampur MAHENDER SINGH (BJP) Won by 1041 from CHANDER SHEKHAR (INC)
19 Dharamshala SUDHIR SHARMA (INC) Won by 5000 from KISHAN KAPOOR(BJP)
20 Doon RAM KUMAR (INC) Won by 3830 from DARSHAN SINGH (IND)
21 Fatehpur SUJAN SINGH PATHANIA (INC) Won by 7217 from BALDEV THAKUR (BJP)
22 Gagret RAKESH KALIA (INC) Won by 4897 SUSHIL KUMAR KALIA (BJP)
23 Ghumarwin RAJESH DHARMANI (INC) Won by 3208 from RAJINDER GARG (BJP)
24 Hamirpur PREM KUMAR DHUMAL (BJP) Won by 9302 from NARINDER THAKUR (INC)
25 Haroli MUKESH AGNIHOTRI (INC) Won by 5172 from PROF. RAM KUMAR
26 Indora MANOHAR DHIMAN (IND) won by 7369 from KAMAL KISHOR (INC)
27 Jaisinghpur YADVINDER GOMA (INC) Won by 9735 from ATMA KUMAR (BJP)
28 Jaswan-Pragpur BIKRAM SINGH (BJP) Won by 6093 from NIKHIL RAJOUR (INC)
29 Jawalamukhi SANJAY RATTAN (INC) Won by 4025 from Ramesh Chand (BJP)
30 Jawali NEERAJ BHARTI (INC) Won by 4434 from Arjan Singh (BJP)
31 Jhanduta RIKHI RAM KONDAL (BJP) Won by 1199 from DR.BEERU RAM KISHORE (INC)
32 Jogindernagar GULAB SINGH THAKUR (BJP) Won by 5916 from THAKUR SURENDER PAL (INC)
33 Jubbal-Kotkhai ROHIT THAKUR (INC) Won by 9095 from NARINDER BRAGTA (BJP)
34 Kangra PAWAN KAJAL (IND) Won by 563 from CHOUDHARY SURENDER KUMAR (INC)
35 Karsog MANSA RAM (INC) Won by 4332 from HIRA LAL (BJP)
36 Kasauli RAJIV SAIZAL (BJP) Won by 24 from VINOD SULTANPURI (INC)
37 Kasumpti ANIRUDH SINGH (INC) won by 9886 PREM SINGH (BJP)
38 Kinnaur JAGAT SINGH NEGI (INC) Won by 6288 from TEJWANT SINGH NEGI (BJP)
39 Kullu MAHESHWAR SINGH (HLP) Won By 2985 from RAM SINGH (BJP)
40 Kutlehar VIRENDER KANWAR (BJP) Won by 1692 from RAM DASS (INC)
41 Lahaul & spiti RAVI THAKUR Won by 3696 from DR RAM LAL MARKANDA (BJP)
42 Manali GOVIND SINGH THAKUR (BJP) won by 3198 from BHUVNESHWAR GAUR (INC)
43 Mandi ANIL KUMAR (INC) won by 3930 from DURGA DUTT (BJP)
44 Nachan VINOD KUMAR (BJP) won by 3031 from TEK CHAND DOGRA
45 Nadaun VIJAY AGNIHOTRI (BJP) won by 6750 from SUKHVINDER SINGH SUKHU (INC)
46 Nagrota G.S. BALI (INC) won by 2743 from ARUN KUMAR (IND)
47 Nahan RAJEEV BINDAL (BJP) Won by 12824 from KUSH PARMAR (INC)
48 Nalagarh KRISHAN LAL THAKUR (BJP) Won by 9308 from LAKHVINDER SINGH RANA (INC)
49 Nurpur AJAY MAHAJAN (INC) Won by 3367 from RAKESH PATHANIA (IND)
50 Pachhad SURESH KUMAR (BJP) Won by 2625 from GANGU RAM MUSAFIR (INC)
51 Palampur BRIJ BEHARI LAL BUTAIL (INC) Won by 9029 from PARVEEN KUMAR (BJP)
52 Paonta Sahib KIRNESH JUNG (IND) Won by 790 from SUKH RAM (BJP)
53 Rampur NAND LAL (INC) won by 9471 from PREM SINGH DRAIK (BJP)
54 Rohru MOHAN LAL BRAKTA (INC) Won by 28415 BALAK RAM NEGI. (BJP)
55 Sarkaghat INDER SINGH (BJP) won by 2204 from RANGILA RAM RAO (INC)
56 Seraj JAI RAM THAKUR (BJP) won by 5752 from Tara Thakur
57 Shahpur SARVEEN (BJP) won by 3123 from VIJAI SINGH (INC)
58 Shillai BALDEV SINGH TOMAR (BJP) won by 1918 from HARSHWARDHAN CHAUHAN (INC)
59 Shimla SURESH BHARDWAJ (BJP) Won by 628 from HARISH (INC)
60 Shimla Rural VIRBHADRA SINGH (INC) Won by 20000 from ISHWAR ROHAL (BJP)
61 Solan DHANI RAM SHANDIL (INC) Won by 4472 from KUMARI SHEELA (BJP)
62 Sri Naina Deviji SH. RANDHIR SHARMA (BJP) Won by 1385 from RAM LAL THAKUR (INC)
63 Sri Renukaji VINAY KUMAR (INC) Won by 655 from HIRDAYA RAM (BJP)
64 Sujanpur RAJINDER SINGH (IND) Won by 14166 from ANITA VERMA (INC)
65 Sullah JAGJIWAN PAUL (INC) Won by 4428 from VIPIN SINGH PARMAR (BJP)
66 Sundernagar SOHAN LAL (INC) Won by 8990 from ROOP SINGH (IND)
67 Theog VIDYA (INC) Won by 4276 from RAKESH VERMA (BJP)
68 Una SAT PAL SINGH SATTI (BJP) Won by 4746 from SATPAL SINGH RAIZADA (INC)
Results Available Below
Constituency Winning Candidates Margin of Win Second Candidate
1 Anni KHUB RAM (INC) Won by 1662 from KISHORI LAL (BJP)
2 Arki GOVIND RAM SHARMA (BJP) Won by 2075 from SANJAY (INC)
3 Baijnath KISHORI LAL (INC) WON by 6652 from MULKH RAJ (BJP)
4 Balh PRAKASH CHAUDHARY (INC) won by 3116 from INDER SINGH (BJP)
5 Banjar KARAN SINGH (INC) Won by 9292 from KHIMI RAM (BJP)
6 Barsar INDER DUTT LAKHANPAL (INC) Won by 2658 from BALDEV SHARMA (BJP)
7 Bharmour THAKUR SINGH BHARMOURI (INC) WOn by 3467 From JIA LAL (BJP)
8 Bhattiyat BIKRAM SINGH JARYAL (BJP) Ahead by 111 from KULDEEP SINGH PATHANIA (INC)
9 Bhoranj ISHWAR DASS DHIMAN (BJP) Won by 10415 from RAMESH CHAND (INC)
10 Bilaspur BUMBER THAKUR (INC) Won by 5141 from SURESH CHANDEL (BJP)
11 Chamba B. K. CHAUHAN (BJP) Won by 1934 from PAWAN NAYYAR (INC)
12 Chintpurni KULDIP KUMAR (INC) Won by 438 from BALBIR SINGH (BJP)
13 Chopal BALBIR SINGH VERMA (IND) Won by 674 from DR SUBHASH CHAND MANGLATE (INC)
14 Churah HANS RAJ (BJP) Won by 2211 from SURINDER BHARDWAJ (INC)
15 Dalhousie ASHA KUMARI (INC) Won by 7365 From Renu (BJP)
16 Darang KAUL SINGH (INC) Won by 2232 from JAWAHAR LAL (BJP)
17 Dehra RAVINDER SINGH (BJP) Won by 15293 from YOG RAJ (IND)
18 Dharampur MAHENDER SINGH (BJP) Won by 1041 from CHANDER SHEKHAR (INC)
19 Dharamshala SUDHIR SHARMA (INC) Won by 5000 from KISHAN KAPOOR(BJP)
20 Doon RAM KUMAR (INC) Won by 3830 from DARSHAN SINGH (IND)
21 Fatehpur SUJAN SINGH PATHANIA (INC) Won by 7217 from BALDEV THAKUR (BJP)
22 Gagret RAKESH KALIA (INC) Won by 4897 SUSHIL KUMAR KALIA (BJP)
23 Ghumarwin RAJESH DHARMANI (INC) Won by 3208 from RAJINDER GARG (BJP)
24 Hamirpur PREM KUMAR DHUMAL (BJP) Won by 9302 from NARINDER THAKUR (INC)
25 Haroli MUKESH AGNIHOTRI (INC) Won by 5172 from PROF. RAM KUMAR
26 Indora MANOHAR DHIMAN (IND) won by 7369 from KAMAL KISHOR (INC)
27 Jaisinghpur YADVINDER GOMA (INC) Won by 9735 from ATMA KUMAR (BJP)
28 Jaswan-Pragpur BIKRAM SINGH (BJP) Won by 6093 from NIKHIL RAJOUR (INC)
29 Jawalamukhi SANJAY RATTAN (INC) Won by 4025 from Ramesh Chand (BJP)
30 Jawali NEERAJ BHARTI (INC) Won by 4434 from Arjan Singh (BJP)
31 Jhanduta RIKHI RAM KONDAL (BJP) Won by 1199 from DR.BEERU RAM KISHORE (INC)
32 Jogindernagar GULAB SINGH THAKUR (BJP) Won by 5916 from THAKUR SURENDER PAL (INC)
33 Jubbal-Kotkhai ROHIT THAKUR (INC) Won by 9095 from NARINDER BRAGTA (BJP)
34 Kangra PAWAN KAJAL (IND) Won by 563 from CHOUDHARY SURENDER KUMAR (INC)
35 Karsog MANSA RAM (INC) Won by 4332 from HIRA LAL (BJP)
36 Kasauli RAJIV SAIZAL (BJP) Won by 24 from VINOD SULTANPURI (INC)
37 Kasumpti ANIRUDH SINGH (INC) won by 9886 PREM SINGH (BJP)
38 Kinnaur JAGAT SINGH NEGI (INC) Won by 6288 from TEJWANT SINGH NEGI (BJP)
39 Kullu MAHESHWAR SINGH (HLP) Won By 2985 from RAM SINGH (BJP)
40 Kutlehar VIRENDER KANWAR (BJP) Won by 1692 from RAM DASS (INC)
41 Lahaul & spiti RAVI THAKUR Won by 3696 from DR RAM LAL MARKANDA (BJP)
42 Manali GOVIND SINGH THAKUR (BJP) won by 3198 from BHUVNESHWAR GAUR (INC)
43 Mandi ANIL KUMAR (INC) won by 3930 from DURGA DUTT (BJP)
44 Nachan VINOD KUMAR (BJP) won by 3031 from TEK CHAND DOGRA
45 Nadaun VIJAY AGNIHOTRI (BJP) won by 6750 from SUKHVINDER SINGH SUKHU (INC)
46 Nagrota G.S. BALI (INC) won by 2743 from ARUN KUMAR (IND)
47 Nahan RAJEEV BINDAL (BJP) Won by 12824 from KUSH PARMAR (INC)
48 Nalagarh KRISHAN LAL THAKUR (BJP) Won by 9308 from LAKHVINDER SINGH RANA (INC)
49 Nurpur AJAY MAHAJAN (INC) Won by 3367 from RAKESH PATHANIA (IND)
50 Pachhad SURESH KUMAR (BJP) Won by 2625 from GANGU RAM MUSAFIR (INC)
51 Palampur BRIJ BEHARI LAL BUTAIL (INC) Won by 9029 from PARVEEN KUMAR (BJP)
52 Paonta Sahib KIRNESH JUNG (IND) Won by 790 from SUKH RAM (BJP)
53 Rampur NAND LAL (INC) won by 9471 from PREM SINGH DRAIK (BJP)
54 Rohru MOHAN LAL BRAKTA (INC) Won by 28415 BALAK RAM NEGI. (BJP)
55 Sarkaghat INDER SINGH (BJP) won by 2204 from RANGILA RAM RAO (INC)
56 Seraj JAI RAM THAKUR (BJP) won by 5752 from Tara Thakur
57 Shahpur SARVEEN (BJP) won by 3123 from VIJAI SINGH (INC)
58 Shillai BALDEV SINGH TOMAR (BJP) won by 1918 from HARSHWARDHAN CHAUHAN (INC)
59 Shimla SURESH BHARDWAJ (BJP) Won by 628 from HARISH (INC)
60 Shimla Rural VIRBHADRA SINGH (INC) Won by 20000 from ISHWAR ROHAL (BJP)
61 Solan DHANI RAM SHANDIL (INC) Won by 4472 from KUMARI SHEELA (BJP)
62 Sri Naina Deviji SH. RANDHIR SHARMA (BJP) Won by 1385 from RAM LAL THAKUR (INC)
63 Sri Renukaji VINAY KUMAR (INC) Won by 655 from HIRDAYA RAM (BJP)
64 Sujanpur RAJINDER SINGH (IND) Won by 14166 from ANITA VERMA (INC)
65 Sullah JAGJIWAN PAUL (INC) Won by 4428 from VIPIN SINGH PARMAR (BJP)
66 Sundernagar SOHAN LAL (INC) Won by 8990 from ROOP SINGH (IND)
67 Theog VIDYA (INC) Won by 4276 from RAKESH VERMA (BJP)
68 Una SAT PAL SINGH SATTI (BJP) Won by 4746 from SATPAL SINGH RAIZADA (INC)
No comments:
Post a Comment