All Winning Candidates Gujarat Assembly Election 2012 Constituency Wise

Find Below List of All Winning Candidates Gujarat Assembly Election 2012 Constituency Wise. This List will be updated as soon as results of Gujarat Assembly election 2012 will become available.


Constituency        Winning Candidate                                      Margin               Second Candidate  

1) Abdasa    CHHABILBHAI NARANBHAI PATEL (INC)  won by 7613      BHANUSHALI JAYANTILAL PARSOTTAM(BJP)   
2) Akota   SAURABH PATEL (BJP)   Won by 49867 from  PATEL LALITBHAI THAKORBHAI (INC)
3) Amraiwadi  PATEL HASMUKHBHAI SOMABHAI (BJP) Won by 65425 from GADHVI BIPINBHAI GOPALBHAI (INC)  
4) Amreli  PARESH DHANANI (INC)  won by 29893 from  DILEEP SANGHANI  (BJP) 
5) Anand   DILIPBHAI MANIBHAI PATEL (BJP) won by 987 from  KANTIBHAI SODHAPARMAR (BHAGAT) (INC) 
6) Anjar  AHIR VASANBHAI GOPALBHAI (BJP)  won by 4728 from V. K. HUMBAL (INC)
7) Anklav  AMIT CHAVDA (INC)  won by 30319  from SOLANKI JASAVANTSINH AMARSINH (JASHUBHA) (BJP)
8) Ankleshwar  ISHWARSINH THAKORBHAI PATEL (BJP) won by 31443 PATEL MAGANBHAI BALUBHAI (MASTER)  (INC)
9) Asarwa  RAJANIKANT MOHANLAL PATEL (R.M.PATEL) (BJP) won by 35045 SURAJKAR MANGALBHAI HIRABHAI (MANGAL SURAJKAR) (INC)
10) Balasinor CHAUHAN MANSINH KOHYABHAI (INC) won by 17171 PATHAK RAJESHBHAI URFE PAPPUBHAI GAJANAN (BJP)
11) Bapunagar  RAJPUT JAGRUPSINH GIRDANSINH (BJP) won by 2603 from  SHYANI DHIRUBHAI THAKARSHIBHAI (INC)
12)  Bardoli  PARMAR ISHWARBHAI ALIAS ANILBHAI RAMANBHAI (BJP)  won by 22272 from RANA NITINBHAI GOPALBHAI (INC)
13) Bayad  VAGHELA MAHENDRASINH SHANKERSINH (INC)  won by 35923 from JHALA UDESINH PUJAJI (BJP)
14)  Becharaji PATEL RAJANIKANT SOMABHAI (BJP) won by 6456 from DARBAR RAJENDRASINH UDESINHJI (INC)
15)  Bharuch DUSHYANTBHAI RAJNIKANT PATEL (BJP) won by 37190 from SANDIP MANGROLA (INC)
16)  Bhavnagar East  DAVE VIBHAVARIBEN VIJAYBHAI (VIBHAVARI DAVE) (BJP)  won by 39508 from JOSHI RAJESHBHAI MAHENDRABHAI (RAJESH JOSHI) (INC)
17) Bhavnagar Rural  PARSHOTTMBHAI ODHAVJIBHAI SOLANKI (BJP) won by 18554  from GOHIL SHAKTISINH (INC)
18)  Bhavnagar West  JITENDRABHAI SAVJIBHAI VAGHANI (JITU VAGHANI) (BJP)  won by 53893 from MANSUKHBHAI RAIYABHAI KANANI (DR. KANANI) (INC)
19) Bhiloda  ANIL JOSHIYARA (INC)  won by 31543 from  NILABEN HASMUKHBHAI MADIYA (BJP)
20) Bhuj  DR.NIMABEN AACHARYA (BJP0 won by 8973 from AMIRALI HAJIHUSHEN LODHIYA (INC)
21)  Borsad  PARMAR RAJENDRASINH DHIRSINH (INC) won by 21034 from SOLANKI NAYNABEN RAMANBHAI (BJP)
22)  Botad  MANIYA THAKARSHIBHAI DEVJIBHAI (BJP)  won by 10005  from KUNVARJIBHAI MOHANBHAI BAVALIYA (INC)
23)  Chanasma  DILIPKUMAR VIRAJIBHAI THAKOR (BJP)  won by 16824  from THAKOR DINESHBHAI AATAJI (INC)
24)  Chhota Udaipur  RATHWA MOHANSINH CHHOTUBHAI (INC) won by 2305 from GULSINGBHAI RANGLABHAI RATHWA (BJP)
25) Choryasi  PATEL RAJENDRABHAI PARABHUBHAI (RAJABHAI) (BJP)  won by 67638  from PATEL SATISHBHAI CHAMPAKBHAI (INC)
26)  Chotila  SHAMJIBHAI BHIMJIBHAI CHAUHAN (BJP)  won by 11972  from FATEPARA DEVJIBHAI GOVINDBHAI (INC)
27)  Dabhoi  PATEL BALKRISHNABHAI NARANBHAI (BJP)  won by 5122  from PATEL SIDDHARTH CHIMANBHAI (INC)
28)  Dahod  PANADA VAJESINGBHAI PARSINGBHAI (INC)  won by 39548 from PALAS NAGARSINH KASNABHAI (BJP)
29)  Dangs  GAVIT MANGALBHAI GANGAJIBHAI (INC)  won by 2422  from PATEL VIJAYBHAI RAMESHBHAI (BJP)
30)  Danilimda  SHAILESH MANUBHAI PARMAR (INC) won by 14301 from GIRISH PARMAR (BJP)
31)  Danta  KHARADI KANTIBHAI KALABHAI  (INC)  won by 26990  from GAMABHAI BHIKHABHAI KHARADI (BJP)
32) Dariapur  GYASUDDIN HABIBUDDIN SHEKH (INC)  won by 2621  from BHARAT BAROT (BJP)
33) Dasada  MAKWANA PUNAMBHAI KALABHAI (BJP)  won by 10640  from MANHARLAL MAGANLAL MAKWANA (INC)
34)  Daskroi  PATEL BABUBHAI JAMNADAS (BJP)  won by 37633 from BARAIYA LAXMANBHAI AMBALAL (INC)
35)  Dediyapada  MOTILAL PUNIABHAI VASAVA (BJP)  won by 2555 from AMARSINH RAMSINH VASAVA (INC)
36)  Deesa  VAGHELA LILADHARBHAI KHODAJI (BJP) won by 17706  from  JOSHI RAJENDRAKUMAR DHUDALAL(RAJUBHAI JOSHI) (INC)
37)  Dehgam  RATHOD KAMINIBA BHUPENDRASINH (INC)  won by 2297  from THAKOR ROHITJI CHANDUJI (BJP)
38)  Deodar  CHAUHAN KESHAJI SHIVAJI (BJP) won by 20809 from RABARI GOVABHAI HAMIRABHAI (INC)
39)  Devgadbaria  KHABAD BACHUBHAI MAGANBHAI (BJP)  won by 83753  from CHAUHAN BHUPENDRASINH CHIMANSINH (NCP)
40) Dhandhuka  KOLIPATEL LALJIBHAI CHATURBHAI (BJP)  won by 28277  from M M SHAH (INC)
 41) Dhanera  PATEL JOITABHAI KASNABHAI (INC)  won by 30291  from PUROHIT VASANTBHAI RANCHHODJI (BJP)
42)  Dharampur PATEL ISHWARBHAI DHEDABHAI (INC) won by 15298  from CHAUDHARI SUMITRABEN BATUKBHAI (BJP)
43) Dhari  KOTADIYA NALINBHAI NANJIBHAI (GPP)  won by 1575 from KOKILABEN JAYSUKHBHAI KAKADIYA (INC)
44) Dholka  CHUDASAMA BHUPENDRASINH MANUBHA (BJP)  won by 18845  from CHAVDA PRADYUMANSINH PRATAPBHAI (INC)
45)  Dhoraji  RADADIYA VITTHALBHAI HANSRAJBHAI (INC)  won by 2943  from PATEL HARILAL MADHAVJIBHAI (BJP)
46) Dhrangadhra  KAVADIYA JAYANTIBHAI RAMJIBHAI (BJP)  won by 17403  from PATEL JAYESHBHAI HARILAL (INC)
47)  Dwarka  PABUBHA VIRAMBHA MANEK (BJP) won by 5616  from AHIR KANDORIYA MULUBHAI RANMALBHAI (INC)
48)  Ellisbridge  SHRI RAKESH SHAH  (BJP)  won by 76672  from KAMLESHKUMAR BABULAL SHAH (INC)
49)  Fatepura  KATARA RAMESHBHAI BHURABHAI (BJP)  won by 6264  from MACHHAR DITABHAI BHIMABHAI (INC)
50) Gadhada  ATMARAM MAKANBHAI PARMAR (BJP)  won by 10342  from MARU PRAVINBHAI TIDABHAI (INC)
51)  Gandevi  PATEL MANGUBHAI CHHAGANBHAI (BJP)  won by 26177  from PATEL BHARTIBEN NARDEVBHAI (INC)
52)  Gandhidham  MAHESHWARI RAMESH VACHCHHRAJ (BJP)  won by 21313  from CHAVADA JAYSHREEBEN AJITBHAI INC
53)  Gandhinagar North  PATEL ASHOKKUMAR RANCHHODBHAI (BJP)  won by 4225  from PATEL SURESHKUMAR CHATURDAS (INC)
54) Gandhinagar South  THAKOR SHAMBHUJI CHELAJI (BJP) won by 8011 from THAKOR JUGAJI NATHAJI (INC)
55) Garbada BARIYA CHANDRIKABEN CHHAGANBHAI (INC)  won by 35774  from RATHOD MOHINDRABEN AJITSINH (BJP)
56)  Gariadhar KESHUBHAI HIRJIBHAI NAKRANI (BJP) won by 16028  from MANGUKIYA BABUBHAI MAVAJIBHAI (INC)
57)  Ghatlodia  PATEL ANANDIBEN MAFATBHAI (BJP)  won by 110395  from PATEL RAMESHBHAI PRAHLADBHAI (DUDHWALA) (INC)
58) Godhra  C.K.RAULJI (INC)  won by 2868  from CHAUHAN PRAVINSINH PRABHATSINH (BJP)
59) Gondal  JADEJA JAYRAJSINH TEMUBHA (BJP)  won by 19766  from ZADAFIA GORDHANBHAI PRAGAJIBHAI (GPP)
60) Halol  PARMAR JAYDRATHSINHJI CHANDRASINHJI (BJP)  won by 33206  from PARMAR RAJENDRASINH BALVANTSINH (INC)
61)  Himatnagar  CHAVDA RAJENDRASINH RANJITSINH (RAJUBHAI CHAVDA) (INC)  won by 12356 from PATEL PRAFULBHAI KHODABHAI (BJP)
62)  Idar  RAMANLAL ISHVARLAL VORA (BJP) won by 11380  from SOLANKI RAMABHAI VIRCHANDBHAI (INC)
63)  Jalalpore R.C.PATEL (BJP)  won by 17867  from RANJITBHAI (MUNNABHAI) DAHYABHAI PANCHAL (INC)
64) Jamalpur - Khadia  BHATT BHUSHAN ASHOK (BJP) won by 6331  from SAMIRKHAN VAJIRKHAN SIPAI (INC)
65) Jambusar  CHHATRASINHJI PUJABHAI MORI (BJP)  won by 18730  from MAKWANA KIRANKUMAR LAXMANBHAI (INC)
66) Jamjodhpur  SHAPRIYA CHIMANBHAI DHARAMSHIBHAI (BJP)  won by 28191 from AHIR HARDAS KARSHAN KHAVA (INC)
67)  Jamnagar North  JADEJA DHARMENDRASINH MERUBHA (HAKUBHA JADEJA) (INC) won by 9448  from AYAR BERA MULUBHAI HARDASBHAI (BJP)
68)  Jamnagar Rural  RAGHAVJI HANSRAJ PATEL (INC) won by 3304 from FALDU RANCHHODBHAI CHANABHAI (BJP)
69) Jamnagar South TRIVEDI VASUBEN NARENDRABHAI (BJP) won by 2862 from LAL JITENDRA HARIDAS (JITU LAL) (INC)
70)  Jasdan GOHEL BHOLABHAI BHIKHABHAI (INC) won by 10847  from DR.BHARATBHAI KHODABHAI BOGHRA (BJP)
71)  Jetpur RADADIYA JAYESHBHAI VITTHALBHAI (INC) won by 18033 from KORAT JASHUBEN SAVJIBHAI (BJP)
72) Jetpur  RATHAVA JAYANTIBHAI SAVAJIBHAI (BJP)  won by 4273  from RATHAVA SUKHRAMBHAI HARIYABHAI (INC)
73)  Jhagadia VASAVA CHHOTUBHAI AMARSINH (JDU)  won by 13304 VASAVA BALUBHAI CHHOTUBHAI (INC)
74) Jhalod  GARASIYA MITESHBHAI KALABHAI (INC)  won by 40073  from VAGHELA BHAVSINGBHAI DITABHAI (BJP)
75)  Junagadh  MASHRU MAHENDRABHAI LILADHARBHAI (BJP)  won by 13796  from JOSHI BHIKHABHAI GALABHAI (INC)
76)  Kadi  CHAVADA RAMESHBHAI MAGANBHAI  (INC)  won by 1217 from HITU KANODIYA (BJP)
77)  Kalavad S.C.  CHAVDA MEGHJIBHAI AMARABHAI (BJP)  won by 6119  from PARMAR DINESHBHAI RUDABHAI (DR. DINESH PARMAR) (INC)
78) Kalol  RATHOD ARVINDSINH DAMSINH (BJP)  won by 30056  from JADAV RAJENDRASINH CHANDRASINH (INC)
79) Kalol   THAKOR BALDEVJI CHANDUJI (INC)  won by 343  from DR. ATULBHAI KALIDAS PATEL (BJP)
80)  Kamrej  PANSHERIYA PRAFULBHAI CHHAGANBHAI  (BJP)  won by 61371 from BHAGIRATHBHAI MANUBHAI PITHAVDIWALA (INC)
81)  Kankrej  KHANPURA DHARSHIBHAI LAKHABHAI (INC)  won by 600  from VAGHELA KIRTISINH PRABHATSINH (BJP)
82)  Kapadvanj  SHANKERSINH VAGHELA (BAPU) (INC) won by 6597 from DABHI KANUBHAI BHULABHAI (BJP)
83)  Kaprada  CHAUDHARI JITUBHAI HARAJIBHAI (INC) 18685  from PATEL PRAKASHBHAI SHANKARBHAI (BJP)
84)  Karanj  KACHHADIYA JANAKBHAI MANJIBHAI (BJP) won by 49439  from ZALAVADIYA JAYSUKHBHAI DEVCHANDBHAI (INC)
85)  Karjan  PATEL SATISHBHAI MOTIBHAI (BJP) won by 3489  AKSHAYKUMAR ISHWARBHAI PATEL (INC)
86) Katargam  VANANI NANUBHAI BHAGAVANBHAI (BJP) won by 43272 from PANDAV NANDLAL KALABHAI (INC)
87) Keshod  ARVINDBHAI KESHAVBHAI LADANI (BJP) won by 7937  from KOTADIYA MAGANBHAI KARSHANBHAI (INC)
88)  Khambhalia  POONAMBEN HEMATBHAI MAADAM (BJP)  won by 38382 from AHIR EBHA KARSAN KARMUR (INC)
89) Khambhat PATEL SANJAYKUMAR RAMANBHAI (BJP) won by 15386 from CHUDASAMA SANDIPSINH VAJUBHA (INC)
90) Khedbrahma ASHVIN KOTWAL (INC) won by 50137 from MAKWANA BHOJABHAI HUJABHAI (BJP)
91)  Kheralu DHABHI BHARATSIGHJI SANKARJI (BJP) won by 18386 from THAKOR BABUJI UJAMJI (INC)
92) Kodinar SOLANKI JETHABHAI DANABHAI (BJP) won by 8477 from MOHANBHAI MALABHAI VALA (INC)
93) Kutiyana KANDHAL SARMANBHAI JADEJA (NCP) won by 18474 from KARSHANBHAI DULABHAI ODEDRA (BJP)
94) Lathi  BAVKUBHAI NATHABHAI UNDHAD (INC) won by 2764 from KHOKHARIYA VALAJIBHAI NANAJIBHAI (BJP)
95) Limbayat PATIL SANGITABEN RAJENDRABHAI (BJP) won by 30321 from SONVANE SURESH MOHAN (INC)
96) Limbdi  KOLIPATEL SOMABHAI GANDALAL (INC)  won by 1561 from KIRITSINH JITUBHA RANA (BJP)
97)  Limkheda BHABHOR JASHVANTSINH SUMANBHAI (BJP) won by 15331 from BARIA PUNABHAI JESINGBHAI (INC)
98)  Lunawada  PATEL HEERABHAI HARIBHAI (INC) won by 3701 from MALIVAD KALUBHAI HIRABHAI (BJP)
99) Mahesana  PATEL NITINKUMAR RATILAL (BJP)  won by 24205 from PATEL NATVARLAL PITAMBARDAS (INC)
100) Mahudha  THAKOR NATVARSINH FULSINH (INC) won by 13230 from SODHA KHUMANSINH RATANSINH (BJP)
101)  Mahuva MAKWANA BHAVANABEN RAGHAVBHAI (BJP) won by 28352 from BHARATKUMAR BHASKARRAO THAKAR (IND)
102) Mahuva DHODIYA MOHANBHAI DHANJIBHAI (BJP) won by 11687 from ISHVARBHAI NARSIHBHAI VAHIYA (INC)
103) Majura SANGHVI HARSH RAMESHKUMAR (BJP) won by 71556 from JAIN DHANPATRAJ LALCHAND (INC)
104) Manavadar CHAVDA JAWAHARBHAI PETHALAJIBHAI (INC) won by 4402 from RATIBHAI GORDHANBHAI SUREJA (BJP)
105) Mandvi CHHEDA TARACHAND JAGASHI (BJP) won by 8506 from PARMAR KISHORSINH RAJENDRASINH (INC)
106)  Mandvi VASAVA PARBHUBHAI NAGARBHAI (INC) won by 24394 from VASAVA HEMALATABEN MAHESHBHAI (BJP)
107)  Mangrol  VASAVA GANPATSINH VESTABHAI (BJP) won by 31106 from CHAUDHARI TEJASBHAI AMARSINHBHAI (INC)
108) Mangrol CHUDASAMA RAJESHBHAI NARANBHAI (BJP) won by 15714 from DR. CHUDASAMA CHANDRIKABEN KANJIBHAI (INC)
109)  Maninagar NARENDRA MODI (BJP) won by 86373 from BHATT SHWETA SANJIV (INC)
110) Manjalpur  YOGESH PATEL (BJP) won by 51785 from GANDHI CHINNAM SATYAM (CHINNNAM GANDHI) (INC)

All Winning Candidates Himachal Pradesh Assembly Election 2012 Constituency Wise

Below find list of all winning candidates in Himachal Pradesh Assembly Election 2012 Constituency Wise. This list will be updated as soon as results will become available.

Results Available Below


Constituency           Winning Candidates           Margin of Win      Second Candidate 

1 Anni   KHUB RAM  (INC)      Won  by 1662  from KISHORI LAL  (BJP)
2 Arki   GOVIND RAM SHARMA (BJP) Won by 2075 from SANJAY (INC)
3 Baijnath     KISHORI LAL (INC)       WON by    6652     from     MULKH RAJ  (BJP)      
4 Balh   PRAKASH CHAUDHARY (INC) won by 3116 from INDER SINGH (BJP)
5 Banjar   KARAN SINGH  (INC)  Won by 9292 from KHIMI RAM (BJP)
6 Barsar INDER DUTT LAKHANPAL (INC) Won by 2658 from BALDEV SHARMA (BJP)
7 Bharmour THAKUR SINGH BHARMOURI (INC) WOn by 3467 From JIA LAL (BJP)
8 Bhattiyat  BIKRAM SINGH JARYAL (BJP) Ahead by 111 from KULDEEP SINGH PATHANIA (INC)
9 Bhoranj   ISHWAR DASS DHIMAN (BJP)  Won by 10415 from RAMESH CHAND (INC)
10 Bilaspur  BUMBER THAKUR (INC)  Won by 5141       from SURESH CHANDEL (BJP)
11 Chamba  B. K. CHAUHAN (BJP)  Won by 1934   from PAWAN NAYYAR (INC)
12 Chintpurni   KULDIP KUMAR (INC)  Won by 438 from BALBIR SINGH (BJP)
13 Chopal BALBIR SINGH VERMA (IND) Won by 674 from DR SUBHASH CHAND MANGLATE (INC)
14 Churah   HANS RAJ (BJP)  Won by 2211  from SURINDER BHARDWAJ (INC)
15 Dalhousie ASHA KUMARI (INC)   Won by 7365      From Renu (BJP)
16 Darang   KAUL SINGH  (INC)  Won by 2232     from  JAWAHAR LAL  (BJP)
17 Dehra     RAVINDER SINGH (BJP) Won by 15293    from YOG RAJ (IND)
18 Dharampur  MAHENDER SINGH (BJP) Won by 1041  from CHANDER SHEKHAR (INC)
19 Dharamshala  SUDHIR SHARMA (INC)  Won by 5000   from KISHAN KAPOOR(BJP)
20 Doon   RAM KUMAR (INC)   Won by 3830  from DARSHAN SINGH (IND)
21 Fatehpur SUJAN SINGH PATHANIA (INC)  Won by 7217  from BALDEV THAKUR (BJP)
22 Gagret  RAKESH KALIA (INC)  Won by 4897   SUSHIL KUMAR KALIA (BJP)
23 Ghumarwin RAJESH DHARMANI (INC) Won by 3208  from RAJINDER GARG (BJP)
24 Hamirpur  PREM KUMAR DHUMAL (BJP)  Won by 9302  from NARINDER THAKUR (INC)
25 Haroli  MUKESH AGNIHOTRI (INC)  Won by 5172  from PROF. RAM KUMAR
26 Indora MANOHAR DHIMAN (IND)  won by 7369  from KAMAL KISHOR (INC)
27 Jaisinghpur  YADVINDER GOMA (INC) Won by 9735 from  ATMA KUMAR (BJP)
28 Jaswan-Pragpur  BIKRAM SINGH (BJP) Won by 6093  from NIKHIL RAJOUR (INC)
29 Jawalamukhi  SANJAY RATTAN (INC)  Won by 4025 from Ramesh Chand (BJP)
30 Jawali   NEERAJ BHARTI (INC)  Won by 4434 from Arjan Singh (BJP)
31 Jhanduta  RIKHI RAM KONDAL (BJP) Won by 1199  from DR.BEERU RAM KISHORE (INC)
32 Jogindernagar  GULAB SINGH THAKUR (BJP) Won by 5916 from THAKUR SURENDER PAL (INC)
33 Jubbal-Kotkhai  ROHIT THAKUR (INC) Won by 9095 from NARINDER BRAGTA (BJP)
34 Kangra PAWAN KAJAL (IND) Won by 563  from CHOUDHARY SURENDER KUMAR (INC)
35 Karsog  MANSA RAM (INC)  Won by 4332 from HIRA LAL (BJP)
36 Kasauli  RAJIV SAIZAL (BJP)  Won by 24  from VINOD SULTANPURI (INC)
37 Kasumpti  ANIRUDH SINGH (INC)  won by 9886    PREM SINGH   (BJP)
38 Kinnaur  JAGAT SINGH NEGI (INC) Won by 6288 from TEJWANT SINGH NEGI (BJP)
39 Kullu  MAHESHWAR SINGH (HLP)  Won By 2985  from RAM SINGH (BJP)
40 Kutlehar VIRENDER KANWAR (BJP)  Won by 1692  from RAM DASS (INC)
41 Lahaul & spiti  RAVI THAKUR Won by 3696  from DR RAM LAL MARKANDA (BJP)
42 Manali GOVIND SINGH THAKUR (BJP) won by 3198 from BHUVNESHWAR GAUR (INC)
43 Mandi  ANIL KUMAR (INC)  won by 3930  from  DURGA DUTT (BJP)
44 Nachan  VINOD KUMAR (BJP)  won by 3031 from TEK CHAND DOGRA
45 Nadaun   VIJAY AGNIHOTRI (BJP)  won by 6750 from SUKHVINDER SINGH SUKHU (INC)
46 Nagrota G.S. BALI  (INC)  won by 2743  from ARUN KUMAR (IND)
47 Nahan   RAJEEV BINDAL (BJP)   Won by 12824    from  KUSH PARMAR (INC)
48 Nalagarh  KRISHAN LAL THAKUR (BJP)  Won by 9308  from LAKHVINDER SINGH RANA (INC)
49 Nurpur  AJAY MAHAJAN (INC)  Won by 3367  from RAKESH PATHANIA (IND)
50 Pachhad  SURESH KUMAR (BJP)  Won by 2625 from GANGU RAM MUSAFIR (INC)
51 Palampur   BRIJ BEHARI LAL BUTAIL (INC) Won by 9029 from PARVEEN KUMAR (BJP)
52 Paonta Sahib KIRNESH JUNG (IND) Won by 790  from SUKH RAM (BJP)
53 Rampur  NAND LAL (INC)  won by 9471  from  PREM SINGH DRAIK (BJP)
54 Rohru   MOHAN LAL BRAKTA (INC) Won by 28415  BALAK RAM NEGI. (BJP)
55 Sarkaghat  INDER SINGH (BJP) won by 2204 from RANGILA RAM RAO (INC)
56 Seraj  JAI RAM THAKUR (BJP)  won by 5752 from Tara Thakur
57 Shahpur SARVEEN (BJP) won by 3123 from VIJAI SINGH (INC)
58 Shillai  BALDEV SINGH TOMAR (BJP) won by 1918 from HARSHWARDHAN CHAUHAN (INC)
59 Shimla  SURESH BHARDWAJ (BJP)   Won by 628  from HARISH (INC)
60 Shimla Rural  VIRBHADRA SINGH (INC)  Won by 20000  from ISHWAR ROHAL (BJP)
61 Solan  DHANI RAM SHANDIL (INC) Won by 4472  from KUMARI SHEELA (BJP)
62 Sri Naina Deviji  SH. RANDHIR SHARMA (BJP)  Won by 1385  from RAM LAL THAKUR (INC)
63 Sri Renukaji  VINAY KUMAR (INC)  Won by 655  from HIRDAYA RAM (BJP)
64 Sujanpur     RAJINDER SINGH (IND)  Won by 14166 from  ANITA VERMA (INC)
65 Sullah  JAGJIWAN PAUL (INC) Won by 4428  from VIPIN SINGH PARMAR (BJP)
66 Sundernagar  SOHAN LAL (INC) Won by 8990  from ROOP SINGH (IND)
67 Theog  VIDYA  (INC)   Won by 4276  from RAKESH VERMA (BJP)
68  Una  SAT PAL SINGH SATTI (BJP) Won by 4746 from SATPAL SINGH RAIZADA (INC)

Congress Likely to Win in Himachal and BJP to Retain Gujarat

Early Trends of Gujarat and Himachal Pradesh Assembly Election 2012 are telling that Congress is likely to Make next government at Himachal Pradesh and BJP is likely to retain Gujarat will consecutive fifth win. BJP is likely to win 110 plus seats in Gujarat if we go by early trends and in Himachal Congress is likely to win 35 plus seats. Gujarat and Himachal results have gone on the same way as predicted by me.

Final Countdown for Gujarat and Himachal Pradesh Assembly Election 2012

Final countdown for Gujarat and Himachal Pradesh Assembly Election 2012 has just started. Within few minutes live results of both Gujarat and Himachal Pradesh Assembly election 2012 will be available in front of us. These results will clear that which party will winner in this race. You can get all live results of Gujarat and Himachal Pradesh Assembly election at Live Result update Himachal Pradesh and Gujarat Assembly Election 2012. Exit Polls have given slight edge to BJP in Himachal Pradesh while in Gujarat, everyone has predicted win of Narindra Modi. So stay tuned for all live coverage of Himachal Pradesh and Gujarat Assembly Election 2012. As soon results will become available, new updates will be posted to this blog.

Popular Posts